Hrabovszki Gábor a 2024-2025-ös idényben az U10-U14-es korosztályok szekció vezetőjének pozícióját tölti be a Békéscsabai Labdarúgó Akadémia keretein belül. Jelen interjúban arról kérdeztük, hogy mik a kilátások az új idényt illetően, mit tapasztal eddig a játékosokon és, hogy hogyan szerepelnek eddig a szekcióba tartozó csapatok.
– Az új idény kezdetével bizonyára új programterv és szakmai tervek határozzák meg a munkát.
– A korábbi évekhez hasonlóan ezt az idényt is magasabb szinten tudtuk elkezdeni. Az utánpótlásképzésben 14 éves koruk alatt, a fiatalokkal csak főállású edzők dolgozhatnak, mely MLSZ követelmény már évek óta. Ennek a rendszernek a bevezetését, korábbi akadémiai vezetőnk, Jakab Péter irányította. Teljesen új alapokra került az utánpótlásképzésünk, sok új változtatásra volt szükség ebben az időszakban. Ezt a feladatot a későbbiekben Szekeres Lajos vette át, ahol már sikerült elérni azt, hogy minden érintett korosztályunknál meglegyen a főállású edző. Ez is egy mérföldkőnek számított, hiszen ma már egy edzés nem napi másfél órából áll, az edzői munka sokkal több és összetettebb feladatot követel meg, mint korábban.
Ettől a szezontól kezdve, Boér Gábor irányítja és felügyeli a szakmai munkát. Az ő érkezésével együtt az edzői stáb is frissült. Farkas Zoltán, Farkas János és Bordás Dániel személyében az edzői színvonal is emelkedett. Ezzel egyidejűleg a fedett műfüves csarnok is átadásra került, így a Gábor által előírt szakmai terv zökkenőmentesen tudott létrejönni.
Az új programterv és a csarnok átadásának köszönhetően, sokkal tudatosabb, tervezhetőbb és felépítettebb munka tud megvalósulni. A heti három csapatedzést erőfejlesztés/mozgásfejlesztés előzi meg. Az erőnléti és mozgásfejlesztő edzéseken a különböző szenzitív időszakoknak megfelelően megy végbe a motoros képességek fejlesztése, amelyek az említett időszakonként változnak. Ezeknek a gyakorlatoknak a fontosságát korán megértették a játékosaink és az ebbe fektetett munkájuk töretlen.
A negyedik edzésen pedig egyéni képzésen vesznek részt a játékosok a csapatedzések előtt. A heti technikai célok itt négyhetente kerülnek átbeszélésre és ahol nagy hiányosságot tapasztalunk, azok a technikai célok újra előtérbe kerülnek.
– Mit tapasztalhatunk eddig a gyerekek szereplését illetően, mi az amiben a legtöbbet fejlődtek azt eltelt idő alatt?
– A középső szekcióban minden korosztálynál érzékelhető a fejlődés. A legtöbb változást a mérkőzések dinamikájában látom és a párharcok terén is komoly előrelépés érzékelhető. Az U10 és U11-es korosztályú játékosaink egyre többet próbálnak labdáig védekezni és a felsőtestüket is bátrabban használják, mint korábban. Jó sebességgel, dinamikával és megfelelő szenvedéllyel zajlanak ezek a korosztályos edzések. Az U12 és U13-as csapataink egy kimondottan erős bajnokságban szerepelnek. Ezeknél a korosztályoknál azt tapasztalom, hogy az akadémiai csapatokhoz sokkal közelebb kerültünk, mint korábban. A hétvégi mérkőzések fejlesztő hatással vannak ellenfeleinkre és egyesületünk csapataira egyaránt. Ami még pozitív változás, hogy ettől az évtől kezdve bővebb, közel 20 fős kereteket tudtunk kialakítani ezeknél a csapatainknál.
– Hogyan viszonyulnak a szekcióba tartozó korosztályos edzők az új szakmai tervekhez?
– Mivel a békéscsabai labdarúgásra korábban jellemző stílust próbáljuk megjeleníteni, ezért az edzőink azonosulni tudtak a kért elvárásokkal. Párharcerős, nagy futómennyiséggel bíró csapatokat szeretnénk látni a mérkőzések során. Az edzéseket próbáljuk komplexebben kezelni, mint korábban és törekszünk a játékosokat nem korlátozni a kreativitásuk megőrzése érdekében. A napi edzésidő fél órával megnőtt, viszont a csapatedzésekre szánt idő negyedórával csökkent a korábbiakhoz képest. Kezdetekben voltak csúszások az edzések idejét illetően, de mára ez beállt.
– Miként tudjuk felvenni a versenyt a kiemelt akadémiák csapataival?
– Mint említettem nagyobb keretekkel tudunk dolgozni az ettől az évtől felmenő rendszerben. Több olyan játékos is kerettag, aki még nem éri el ezt a szintet. Ezeket a játékosainkat folyamatosan képezzük és igyekszünk őket felzárkóztatni, mivel tudjuk, hogy a gyerekeknek eltérő a testi és technikai fejlődési üteme. Mindez azt eredményezhetné, hogy a csapataink gyengülnek, de pont az ellenkezőjét tapasztalatom. Az akadémiák elleni mérkőzések során sokkal tovább tudunk egyenrangú ellenfelek lenni, mint korábban. Ha ez állandósul és nem egy pillanatnyi állapot, akkor beszélhetünk igazán fejlődésről. A különbség eltüntetése érdekében játékosainknak végig kompenzálni kell, végig maximális teljesítményt kell nyújtsanak a pályán és mindez fejlesztő hatással bír.
– Honnan hova jutottunk el az eddigi munka során és mi a cél a jövőre nézve?
– Mára eljutottunk odáig, hogy a kitűzött programot következetesen és zavartalanul tudjuk véghezvinni. Nincs befolyásoló tényező, a csarnok megépítése ebben óriási szereppel bír. A játékosainknak igyekszünk a legtöbbet adni, a csapatedzések mellett erőnléti edzők, mozgásfejlesztésért felelős szakember, valamint gyógytornászok is segítik a játékosaink fejlődését.
A jövőre nézve a legfőbb célunk egyértelmű, a játékosainknak szeretnénk olyan színvonalú képzést biztosítani, hogy ne érje meg nekik a családjuktól messze más klubot választani. Évről évre számos gyerekünk kerül el kiemelt akadémiákra és kevés olyan hely van, ahol ne lenne csabai növendék. Azt is mondhatnánk, hogy jól dolgoztunk, de szeretnénk olyan munkát végezni, hogy ez ne következhessen be. Ezt illetően mindenképp változására számítok, hiszen egyaránt érdeke a játékosnak (és családjának) és érdeke az egyesületünknek is.
Fontos feladatunknak tartjuk még, hogy a helyi felnőtt csapat számára is kineveljünk tehetségeket, azonban ehhez szorosabb kapcsolat kell a felnőtt csapat és az utánpótlás között. Az U10-es korosztályunknak csapatépítő program keretein belül, a békéscsabai labdarúgás történetéből tartott ismertetőt a korosztályos edző. Ennek a szűk programnak a hatására a játékosok büszkébbek lettek a klubra és szívesen felemlegetik az egykori sikereket. Szeretnénk folyamatosan építeni a kapcsolatot és bízom benne, hogy az évekkel ezelőtti sikeres mentorprogram újra elindul, ezzel is szorosabb kapocs alakulhatna ki az utánpótlás és a felnőtt csapat között.
Köszönjük szépen az interjút Hrabovszki Gábornak és további eredményes munkát kívánunk!
Közösségi média